< návrat zpět

ONLINE PORADNA


Téma: skolioza rss

Zaslal/a 9.6.2015

Dobrý den, chtěla bych se zeptat ohledně mých dcer, 8-letých jednovaječných dvojčat.Od 4 let začaly obě dělat aerobic.Nyní trenují 4x týdně hodinu a půl.Před rokem jim pediatr našel lehký nález na páteři.Odkázal nas k ortopedovi.Chodíme v Liberci do kláštera k Mudr.Nedvědovi.S péčí jsme spokojení, ale zajíma mě názor i dalšího odborníka.Holky mají obě rotační skoliozy.Jsou vysoké, rychle rostou.I tu skoliozu, i ten rychlý růst zdědily po mě.Byla jsem v jejich věku v léčebně se zády. Za poslední rok se jim to zhoršilo a hrozí nam snad i korzet. I přes to, že už obě cvičí jak na míči, tak i na posilování zad a mame zasebou rehabilitace.Pan doktor nam rozhodně aerobic, který děláme teda už závodně nedoporučuje.Stáhla jsem je z něj, jelikož sama vím, že zdraví je na prvním místě.Chci se zeptat, jak moc tento sport škodí, v čem, a jestli by škodilo i třeba dvakrát týdně na hodinku lehký trenink, na step aerobicu, který také dělají.Tam se skáče na takové bednýnky :-)...Popř. jaké sporty můžou kromě plavání, které je na záda nejlepší a co byste výhradně zakázali..Předem děkuji za odpověď. Johana, Liberec


, #000195
Drahá Johano,
skolióza patří mezi velmi špatně léčitelné onemocnění, které postihuje čim dál více dětí. Proto dbejte na rady zkušeného pana doktora. Mezi standartní postupy léčby patří již zmiňované speciální cvičení posilující svalstvo zad a břicha či nošení speciálního korzetu.

Každé postižení je velmi individuální. V některých případech pomůže samotné cvičení, věk - kdy dojde k ustálení růstu či chirurgický zákrok.
Maximálně bych se věnoval pokynům doktora.