Zdroj: http://okloubech.cz/uvod/osteoartroza-a-jeji-lecba | Vydáno: 27.8.2012 | Autor: oKloubech.cz

Osteoartróza a její léčba

Osteoartróza a její léčbaOsteoartrózu není možné zcela vyléčit. Ovšem dá se její šíření zpomalit a zpříjemnit soužití s ní.

Degenerativní změny, které postihují Vaše klouby, se komplexně nazývá osteoartrózaProces opotřebení kloubů nejde zcela zastavit ani vyléčit.
Poradíme Vám několik způsobu jak další poškození kloubů zpomalit a odlevit bolesti, která Vás při pohybu provází.

Jak zpomalit dopad Osteoartrózy

Snížení tělesné hmotnosti

Začít byste měli snížením tělesné hmotnosti. Orientačně si můžete spočítat BMI:
BMI index= hmotnost v kg : (tělesná výška v m)²
Při pohybu ucítíte každé kilo navíc. Proto postupně snižujte stravu (tuky a sacharidy), kterou přijímáte (naopak zvyšte podíl vlákniny).

Změna pohybového režimu

Při pohybu si pamatujte heslo: nepřetěžovat. Pokud se nebudete hýbat, tak vám postižené klouby zatuhnou a dojde tak ke zhoršení kloubních chrupavek. Nadměrná zátěž Vám naopak přinese jejich opotřebení. Vyhněte se nadměrnému zatížení - tahání břemen. Pro pohyb volte měkký povrch - trávník, les, který vám ztlumí nárazy. Pokud jste Váš pohyb přehnali, poznáte to zejména po odpočinku kdy Vás bude bolet postižený kloub.

Léky a doplňky stravy

Velmi populárním doplňkem stravy je chondroprotektiva (glukosamin, chondroitin, kolagen, MSM, chitosan...). Jedná se o kloubní výživu, která zajišťuje pružnost a pevnost kloubních chrupavek.

Při pokročilejším stádiu osteoartrózy se používají léky NSAID (nesteroidní protizánětlivé látky). Nejznámější jsou: kyselina acetylsalicylová, ibuprofen a diclofenac. Velmi účinně působí proti zánětům a bolestem v postižených místech.

Při nejhorším stádiu osteoartrózy se používají kortikosteroidy. Má silný protizánětlivý účinek. Ovšem má spoustu negativních účinků na postižený kloub. Nedoporučuje se používat dlouhodobě.

Chirurgické řešení

Neustálý vývoj v oblasti ortopedie a chirurgie umožňuje opravu či případnou výměnu poškozeného kloubu. Osteochondrózu, dysplazii kloubu loketního...

Experimenty s "vypěstováním" kopie poškozeného kloubu nabírají stále reálnějších rozměrů. Proto se brzy můžeme dočkat výměnu poškozeného kloubu za nový totožný.