Kategorie: ÚVOD

Výběr správné židle pro práci na PC

Výběr správné židle pro práci na PCVyberte si správný druh židle k PC

V první řadě je třeba si uvědomit, že žádná židle či křeslo nikdy nebude pro tělo ideální a je možné, že se bolesti zad a problémy s pohybovým aparátem budou objevovat. Od přírody člověk a jeho páteř není stavěna na sezení.

Co by mělo správné ergonomické křeslo obsahovat?

  1. Bederní ochrana. Je to část křesla, která chrání bedra zad proti špatnému držení. Bederní ochrana je u některých křesel řešena pomocí nafukovacího vaku nebo nastavitelným pásem a nebo je přímo v křesle nastálo. Při výběru je dobré dbát na to, aby byla nastavitelná minimálně s opěrákem.
  2. Asynchronní mechanika křesla. Je to mechanika, která zaručuje možnost klopení opěráku bez sklápění sedáku (zdravé sezení). Vždy lze nastavit tuhost pro správnou váhu. Správná židle by měla obsahovat minimálně synchronní mechanika (opěrák se klopí se sedákem  poměru 1:3).
  3. Možnost nastavení délky sedáku od opěráku. Sedák je usazen v jezdících lyžinách s aretací. Toto nastavení je dobré pro různou výšku postav.
  4. Podhlavník (opora hlavy, ochrana krční páteře). Podhlavník vyloženě není nutný ale doporučený pro uvolnění krku. Pro dlouhodobou práci Vás krk zaručeně bude bolet či pálit.
  5. Područky (opora pro horní končetiny). Područky slouží jako opora pro ruce (popř. lokty). Měly by být nastavitelné jak výškově tak i podélně (lepší křesla dokonce umožňují obrácenou montáž, takže delší část směřuje k opěráku). Co do materiálu by měly být měkké a pohodlné.
  6. Opěrák a sedák. Tvar opěráku a sedáku, tvrdost a velikost hraje obrovskou roli. VŽDY je nutné židli osobně vyzkoušet, protože každému vyhovuje jiná židle. Osobně doporučuji zajít do M1 arény v Praze, nechají Vás tam klidně celý den.
  7. Kolečka pro správný typ podlahy. Pro koberce volte tvrdá kolečka, pro plovoucí podlahu speciální, se silikonovým povrchem či jinou úpravou. Ideální z hlediska ergonomie (ale ne prakticky) jsou nožky, které znemožní pohyb židle. Můžete se tak zapřít do opěráku židle nikam neujíždí.

 

Kandidáti pro ergonomické židle

    • THERAPIA BODY – Český král v ergonomii – za cena lehce pod 15 tisíc kvalitní křeslo pro aktivní sezení, na kterém si nezničíte záda. Existuje několik druhů i pro děti, vždy je dobré židli vyzkoušet.
    • AN GALA PLUS – Univerzální židle, tvrdé čalounění (někomu může vadit), v plné výbavě cca. 6.500,-. Není moc vhodná pro malé postavy.
Vydáno: 12.9.2012 | 
Přečteno: 3763x | 
 | Hodnocení:

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.