Kategorie: ÚVOD

Реs a cestování autem. Jak na to?

Реs a cestování autem. Jak na to?I z pejska se může stát nadšený cestovatel, pokud mu páníček zajistí vhodné podmínky. Jak bezpečně přepravovat vašeho mazlíčka a co všechno byste měli mít po ruce?

Základní pravidlo, které však bývá hodně často porušováno, zní – pes musí být připoután stejně jako všichni ostatní, kdo v autě jedou nebo se musí nacházet v bezpečné přepravce. Převážet psa volně v autě není dobrý nápad.

 

Všechny ostatní varianty, jako např. pes ležící volně v kufru, na klíně u řidiče nebo volně se pohybující po autě, jsou nepřípustné. Představte si situaci, kdy se pejsek cestou lekne nějakého hlasitého zvuku a začne vystresovaně skákat po celém vozidle. To už je riziková situace, která může skončit i dopravní nehodou. Navíc pokud budete muset např. prudčeji zabrzdit, může si pes nechtěně ublížit.

 

Existuje několik bezpečných variant převozu psa v autě:

 

  • Umístit pejska na zadním sedadle, přikrytém dekou nebo ochranným potahem. Následně připoutejte psa pomocí speciálního postroje. Rozhodně speciální postroj nenahrazujte obyčejným venčícím, neboť ten není dostatečně pevný.
  • Pokud se jedná o menšího psa, dejte ho do cestovní přepravky. Ta by však také měla být zafixována na zadním sedadle pomocí bezpečnostního pasu nebo jiného pevného úvazu.
  • Vozíte-li psa v kufru, instalujte tam pevné mříže nebo sítě, kterými oddělíte kufr od zbytku auta a také psa od zavazadel.
  • Nejlepší a nejbezpečnější způsob cestování pro vašeho mazlíčka zůstává speciální uzavřená přepravka, která je připevněna k podlaze v kufru auta. I přesto, že vám bude jistě líto, zavírat psa „do klece“, věřte, že se jedná o nejohleduplnější řešení.

 

Pozor: za nepřipoutaného psa vám může policie udělit pokutu do výše dvou a půl tisíc korun.

 

Pro delší výlet mimo Českou republiku byste měli zajistit všechny potřebné doklady nejen pro sebe, ale také pro vašeho psa: pas, zdravotní osvědčení i papíry o provedeném očkování. Seznam dokladů se může trochu lišit v závislosti na vstupních podmínkách konkrétní země.

 

Pamatujte si, že samotná cesta a změna prostředí může být pro zvíře velmi stresující záležitostí, proto je potřeba se na cestu důkladně připravit.

 

  • Vyvenčete psa před odjezdem. Čeká-li vás dlouhá cesta, vyhraďte si čas na delší procházku, aby si pejsek „vybil baterky“ a mohl v autě na chvíli usnout.
  • Cestou dělejte přestávky, během kterých nechte pejska napít a proběhnout se. Stačí 10-15 minut.
  • Umístěte do přepravky oblíbenou deku, pelíšek nebo hračky – zkrátka všechno, co může zvíře uklidnit a připomenout mu klid domova.
  • Mějte po ruce vodu a pamlsky a zajistěte dobré větrání v interiérech auta. 
  • I psi občas trpí cestovní nevolností, která se projevuje zvracením, únavou a celkovým vyčerpáním. Pomáhají na to homeopatické léky, proto je vhodné se před delší cestou poradit s veterinářem a zajít do lékárny.
  • Ke zvracení může docházet i v případě, že se pejsek před cestou přejedl. V tom případě je dobré, pomůžete-li zvířeti vyprázdnit žaludek – většinou pak zmizí i zdravotní potíže. Mějte po ruce pár sáčků sorbentu EnteroZOO. Skvěle pomáhá pročistit trávicí systém od zbytků jídla a případných toxinů a škodlivin. Nemá chuť ani zápach a má jemnou gelovou strukturu, což usnadňuje jeho podání.    

 

  Šťastnou cestu vám a vašemu mazlíčkovi přejeme!

Vydáno: 9.6.2021 | 
Přečteno: 935x | 
 | Hodnocení:

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.