Kategorie: ÚVOD

Problémy se stabilitou kolene

Problémy se stabilitou koleneČasté problémy s nestabilitou kolene bývají často způsobeny důsledkem poškození vazů...

Nestabilní (prolamující) koleno vzniká na základě poškození kolenních vazů. Nejdůležitější je přední a zadní křížový vaz. Ty mají nastarost stabilizaci kolene při jeho ohybu.

Nejčastější způsob poškození je vlivem rotačního pohybu. Stává se tak při různých sportech - fotbal, hokej. Zranění se v prvopočátku projevuje jako prudká bolest doprovázená slabým rupnutím v části kolene. Po chvíli jde cítit nepříjemná bolest uvnitř kolene. Následkem toho vzniká otok a naplnění prostoru krví. Postupem času nastávají problémy při chůzi (podklesávání kolene) ze schodů, nerovném povrchu...

Při návštěvě u lékaře se zjišťuje stav kolenního kloubu, míru poškození křížových vazů (test ohnutí kolene do nepřirozené polohy). Pozor při rentgenu nejde zjistit poškození vazů, pouze případný stav artrózy. Přesné vyšetření zajistí až artroskopie.

Rehabilitace a léčba poškozeného kolenního vazu

Při rehabilitaci kolenního vazu se zaměřuje na posílení stehenních svalů, zpevnění kolene ortézou...

V případě, že pacient chce sportovat, provádí se plastika předních zkřížených vazů. Artroskopickým zásahem dojde k náhradě poškozeného vazu. Provrtá se holenní a stehenní kost v místě původního zkříženého vazu. Pomocí speciálních šroubů se zafixuje odebraný štěp ze šlachy. Po operaci je nutná rehabilitace společně s posilováním stehenních svalů. Došlápnout plnou vahou můžete až cca po 6 týdnech. Sportovat můžete až po 6 měsících.

Náročnější na operaci je plastika zadního zkříženého vazu, který se provádí pouze na specializovaných pracovištích.

Pokud je pacient starý či má pokročilou artrózu, tak se nedoporučuje plastika. Mohla by vést ke zhoršení stavu vlivem špatného stavu kloubu. Zde zbývá jen posilování svalu, stabilizace pomocí ortézy a redukce váhy.  Nedoporučuje se poškozené místo zatěžovat nadměrným sportem ani zátěží.

Vydáno: 23.10.2012 | 
Přečteno: 6568x | 
 | Hodnocení:

Komentáře rss


, dotaz odpovědět
Dobrý den.

Mohl bych Vás požádat o radu? V textu se zminujete, že s plastikou zadního vazu je vhodné jít na specializované pracoviště. Mohl bych se zeptat, která to jsou?

Po úrazu (pád z kola) jsem si přetrhl vazy a již 3 krát jsem byl na operaci. První dvě byly chaotické ve zprávách se přeskakuje z LCA na LCP ...... Před třetí jsem byl na magnetické rezonanci a výsledek : přední vaz utržený, zadní "drží na vlásku" . Pořád mám bolesti při zatížení nohy a je nestabilní. Bohužel mi je 26 a budu koleno potřebovat ještě dlouho. A domnívám se že neustálé operace také nejsou nejlepší. Lékaři se vždy určitě snažili, ale nevím co dál :) Děkuji, nashledanou Michal , email: hornais@seznam.cz
icon odpověděl(a)
Dobrý večer,
určitě se tu setkám s hodně odpůrci, ale zastávám heslo - soukromé specializované pracoviště odvedou lepší práce než obyčejné nemocnice. Zkrátka za kvalitu je lepší si připlatit.
Poradil bych Vám sehnat si kontakt na doktora (specialista na kolena apd.), který má na starost fotbalový tým Sparty.
Mému kamarádovi dával dokupy koleno. Měl podobné problémy jako vy (opakované úrazy). Nyní zase hraje squash!
Naděje umírá poslední!