Kategorie: ÚVOD

Poškození menisku

Poškození meniskuNejen při sportu, ale i při běžném životu je poškození menisku nejběžnější zranění dolních končetin.

Poškození menisků je nejběžnější úraz kolenních kloubů. Meniskus je tvořen vazivovou chrupavkou, která obklopuje kloubní pouzdro. Hlavní funkce menisku je tlumení nárazů, zvýšení stability kloubů a mazání kloubní chrupavky.

Nejčastější příčina úrazu

Mezi nejčastější příčinu úrazu je rotace kolene při stání na jedné noze (nejčastěji při fotbale, lyžování...). Před každým výkonem doporučuji provést důkladné rozcvičení a zahřátí. Předejdete tak zbytečným zraněním.

 

Příznaky poranění menisku

Při poranění ucítíme prudkou bolest (prasknutí, lupnutí...). Koleno nejde ohnout či narovnat. Po chvíli dojde ke vzniku otoku, někdy i ke krevnímu výtoku. Při klinickém vyšetření se zkouší bolestivost, lupání, pohyblivost kolenního kloubu... Rentgenem poškození menisků nejde zjistit.


Problémy menisků a jejich léčba

Poranění menisků se nejčastěji řeší artroskopickou operací. Kdy dojde ke kontrole kloubu, chrupavky, vazu, menisku apd. V případě zjištění poškození menisku dojde k jeho ošetření či odstranění poškozené části. V případě, že stav chrupavky je dobrý, je možné meniskus přišít. Odstranění celého menisku se nedoporučuje z důvodu, že pak je kloub náchylnější na vznik artrózy. Po operaci je doporučována rehabilitace. Cvičení a posilování stehenních a lýtkových svalů.

Po provedení operace šitím by neměl pacient až 14 dní na dolní končetinu našlapovat. Potom 14 dní lehká zátěž a až po 4 týdnech je povolena normální zátěž. Po úplném zhojení je možné opět začít sportovat.

Vydáno: 5.11.2012 | 
Přečteno: 6894x | 
 | Hodnocení:

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.