Kategorie: ÚVOD

Léčba kloubů kmenovými buňkami

Léčba kloubů kmenovými buňkamiCo to vlastně jsou ty kmenové buňky? Je tato léčba vhodná i pro mě? Jaké problémy řeší?

Léčba kloubů pomocí kmenových buněk patří mezi novinky a těší se stále větší oblibě. Lékaři totiž poprvé nemusí vyměnit opotřebovaný kloub za umělý implantát, ale pomocí kmenových buněk jej mohou nechat "zregenerovat".

Kmenové buňky

Kmenové buňky se získávají při odběru z tukové tkáně, která je poté ještě speciálně "enzymaticky zpracována". V 1ml tukové tkáně se nachází 100 000 až 500 000 kmenových buněk. Kmenové buňky využívají své schopnosti: obnovovat se a měnit v jiný typ buňky. Tato vlastnost je využita u postižených míst (například chrupavka), která neumí vyrábět vlastní buňky pro regeneraci.

Velkou výhodou je, že se využívá tuková tkáň pacienta, tudíž nehrozí komplikace při darování cizí. Proto je tato léčebná metoda zcela bezpečná a samotný zákrok lze opakovat. Transplantace je vhodná pro všechny, kteří mají kloubní problémy (například: bolestivost, kulhání, ztuhlost).

Jak probíhá samotná transplantace kmenových buněk

Na specializovaném pracovišti Vám lékař vysvětlí průběh samotného zákroku. Domluvíte se na termínu a místech, na kterých chcete provést transplantaci.

Liposukce začíná vpichem jehly, která vám do těla vpraví znecitlivující roztok. Poté je vám odebráno potřebné množství tukové tkáně (nejčastěji z břišních partií nebo z hýždí či stehen - tento zákrok již necítíte). Zákrok trvá přibližně 15 až 30 minut v závislosti na množství odsávaného množství tuku. Rekonvalescence po liposukci trvá pár dnů. Nijak vás neomezuje v běžném životě.

Poté jsou z tukové tkáně izolovány kmenové buňky, které jsou do postiženého místa vpraveny speciální mikrograftingovou technikou. Doba zákroku včetně přípravy a úpravy kmenových buněk je kolem 4 až 6 hodin. Plné zatížení kloubu se doporučuje provádět až po 6 týdnech. 

Za jak dlouho ucítím změny

První změny po aplikaci ucítíte už za pár týdnu. Postižené místo přestává bolet a mizí zatuhlost kloubu. V případě velmi těžkého poškození kloubu dochází ke zlepšení až o 50%. Během léčby se nedoporučuje užívání alkoholu, který zpomaluje a snižuje účinek hojení. Naopak pozitivně působí vitamín D3 a pití zeleného čaje.

Cena zákroku

Cena zákroku se pohybuje kolem 35.000 Kč za jedno postižené místo. Druhé místo je ve většině případů zpoplatněno už jen za 15.000 Kč. Zdravotní pojišťovna na tento zákrok nepřispívá. Snad se brzy změní z několika důvodů: operace
- výměna postiženého kloubu stojí mnohonásobně více
- krátká doba rekonvalescence

Vydáno: 23.7.2013 | 
Přečteno: 5912x | 
 | Hodnocení:

Komentáře rss


, Léčba popálenin odpovědět
Dobrý den, nevíte jestli je vhodná tato léčba i na větší popáleniny? V tomto článku http://www.symptomy.cz/lecba-kmenovymi-bunkami jsem se dočetla že ano, ale nemohu najít žádné podrobnosti?
Děkuji, E.
, Krutá realita - buňky odpovědět
Povím Vám krutou realitu o kmenových buňkách. Po prodělaném zákroku je nějaké to malé procento zlepšení, ale vzhledem k vynaloženým financím se nevyplatí.

To je jeden z hlavních důvodů, proč tento zákrok nepodporuji zdravotní pojišťovny apd.