Stále více lidí si pletou pojmy artritida a artróza. Přinášíme Vám vysvětlení, jaké jsou mezi nimi hlavní rozdíly.
Artritida (revmatoidní) je autoimunní onemocnění, které vzniká poruchou imunitního systému. Onemocnění způsobuje poškození buněk ve vlastním těle a vyvolává chronické záněty. Postihuje jakýkoliv kloub (ruce).
Artróza je degenerativní onemocnění, které vzniká na základě nadměrného opotřebení chrupavky mezi klouby. Nejčastěji postihuje klouby dolních končetin (koleno, kyčelní kloub).
Základní symptomy onemocnění
V případě revmatoidní artritidy dochází nejen k poškození kloubů, ale i dalších orgánů. Pacient se cítí neustále unavený. Postiženým může být člověk v jakémkoliv věku. Nemoc se projevuje v různých úrovních.
Artróza se projevuje onemocněním jednotlivé oblasti kloubu a později postihuje další. Onemocnění nejčastěji postihuje starší pacienty. U mladších jedinců vzniká nejčastěji nadměrným opotřebením. V případě artrózy se stav se zvyšujícím věkem zhoršuje.
Způsob léčby
Pacientům postižených artritidou jsou předepisovány nesteroidní antirevmatika (kortikoidy), které působí proti zánětům a bolestem.
Při artróze se předepisují léky proti bolesti (ibalgin, paralen, ibuprofen...) a speciální cvičení. Do postižených míst se často také aplikuje chondroprotektiva, které zpomalují degeneraci chrupavky.