Kategorie: ÚVOD

Jak zjistit zda Vás trápi osteoporóza?

Jak zjistit zda Vás trápi osteoporóza?Vysvětlíme Vám dle čeho lékaři určují a měří úroveň osteoporózy.

V případě opakovaných problémů s klouby Vás všeobecný lékař pošle na specializované pracoviště - ortopedie. Odborný lékař na základě symptomů zjistí, zda Vás trápí osteoporóza.

Pro potvrzení se využívá denzitometrické vyšetření.  Pomocí něho se zjistí hustota kostní tkáně. Na základě těchto údajů je pak možné odhadnout rizika zlomenin a úbytek kostní hmoty. Vyšetření trvá v průměru 15 minut a je zcela bezbolestné.

Lékaři aktuálně využívají dva druhy denzitometrie: rentgenová a ultrazvuková.

Rentgenová denzitometrie

pomocí rentgenového denzitometru se "prosvítí" postižené místo. První záření zjistí je pohlceno kostí a druhé měkkou tkání. Výsledkem je hustota kostní hmoty. Toto měření je nejpřesnější.

Ultrazvuková denzitometrie

(kvantitativní ultrasonometrie) funguje na principu měření ultrazvukových vln. Zjistí se množství kostní hmoty i kvalita kosti. Výhodou tohoto měření je nezatížení těla radiační zátěží. Ovšem toto měření není tolik přesné a proto se využívá v kombinací s rentgenovou denzitometrií.

Na základě výše uvedených měření se zjistí T-skóre. Jedná se o speciální tabulku, kde se porovnají změřené údaje, pohlaví, věk.... a zjistí se stav osteoporózy. V případě hodnoty T-skóre nižší než -2,5 máte osteoporózu. U hodnot -1 až -2,5 je zvýšené riziko osteoporózy. Normální stav je v případě 2,5 až -1. 

Vydáno: 10.12.2012 | 
Přečteno: 3854x | 
 | Hodnocení:

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.