Kategorie: ÚVOD

Bolest ramenního kloubu

Bolest ramenního kloubuTrápí vás problémy s ramenem? Povíme si, jaké nejčastější zranění tento kloub postihuje a jak jej léčit.

Problémy s ramenním kloubem patří na třetí místo pomyslného žebříčku v četnosti výskytu.

Je to nejpohyblivější kloub v lidském těle. Skládá se ze 4 kloubů, 3 kostí...Zjednodušeně je kloub ramenní tvořen spojením lopatky a kosti pažní.

Problémy s ramenním kloubem

Postiženého nejčastěji trápí bolest či pohybové omezení. Problém může být zaviněn postižením více částí v ramenním kloubu: svaly, šlachy, brursa, vazy, kloubní pouzdro.... V případě úrazu ramenního pletence dochází ke zlomeninám, poškození svalů, trhlinám v kloubním pouzdru, vykloubení...

Příčinou bolesti ramenního pletence jsou:

  • v 65% poruchy svalstva tzv. rotátorové manžety, zánětlivé nebo degenerativní
  • v 11% zánět kloubních obalů
  • v 10% akromioklavikulární patologie-zahrnuje jak poruchy akromioklavikulárního kloubu, tak i v jejich důsledku způsobené sekundární změny  - záněty tíhového váčku a pod.,
  • v 5% z krční páteře- vertebrogenní obtíže při funkčních nebo organických změnách
  • v 9% jiné příčiny

Nejčastější příčina onemocnění ramenního kloubu je akutní či chronické přetížení. Opakovaným přetížením rotátorové manžety v oblasti šlachy nadhřebenového svalu. Dalším negativním faktorem je mechanické dráždění šlachy mezi hrbolem pažní kosti a nadpažkem lopatky = subaromiální syndrom. Často zánětem trpí váček (bursa) a vzniká subakromiální bursitida. Tyto chronicky těžké stavy vedou k reflexní fibrosní kontraktuře. Výsledkem je zhoršená pohyblivost ramenního kloubu, která se může přeměnit v syndrom zmrzlého ramene.

Jednoduché otestování můžete provést pomocí upažení. Pokud Vás bolí vzpažení v posledních 10-20 stupních, pravděpodobně se jedná o postižení akromioklavikuárního kloubu. V případě bolestivosti při upažení cca 60 - 120 stupňů můžou být poškozeny šlachy rotátorové manžety...

Lékař může pomocí RTG zjistit stupeň degenerativních změn na ramenním kloubu.

Pomocí SONO se provádí ověření stavu měkkých tkání. Lze zjistit i poranění šlach rotátorové manžety, šlachy bicepsu...

Odběrem krve lze zjistit zánětlivé  infekční postižení.

Způsob léčby ramenního kloubu

Mezi nejčastější domácí způsob léčby patří udržování kloubu v chladu v případě zánětu či naopak v teple při chronických stavech. Doporučuje se ponechávat postižený kloub v klidu. Např. nosit končetinu na šátku. Zamezit přetěžování a zvedání těžkých břemen. Požívat doplňky stravy, které pomohou s regenerací kloubů.

Jako léky se nejčastěji používají nesteroidní antirevmatika a analgetika.

Cvičení a rehabilitace - provádí terapeut, může navíc využívat magnetoterapii.

V případě, že je zjištěna ruptura rotátorové manžety (velké omezení hybnosti), těžký stav artrózy, opakované vykloubení ramene, chronické záněty se doporučuje operativní řešení.

Vydáno: 26.11.2012 | 
Přečteno: 9727x | 
 | Hodnocení:

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.